Preskočiť na obsah

ZUŠ v Revúcej v medzinárodnej televíznej talentovej súťaži Virtuózi V4+

Zdieľať

Medzinárodná relácia Virtuózi V4+ aj tento rok očakávala prihlášky mladých talentov od 0 do 18 rokov, ktorí chceli ukázať a porovnať svoje hudobné znalosti v oblasti vážnej hudby so súťažiacimi z krajín Vyšehradskej Štvorky + Chorvátska. Televízna relácia, ktorá existuje od roku 2016 predminulý rok vystúpila pred medzinárodné publikum a tak súčasne v piatich krajinách mohli diváci sledovať jedinečnú talentovú show, kde sa predstavilo 20 súťažiacich z piatich krajín hrou na hudobný nástroj alebo spevom. A čo s tým má naša ZUŠ? Tohtoročný absolvent našej školy Nikolas Porteleki z triedy učiteľky Ľubice Beňušovej sa spolu s ňou, dňa 29. júna 2021, zúčastnil slovenského open castingu v bratislavskej RTVS. Národné kolo, v ktorom účinkoval Nikolas bolo odvysielané 26. novembra 2021 na dvojke. Jednotlivé relácie si môžete pozrieť na Youtube kanáli Virtuózov, alebo v archíve RTVS. Umelecké výkony hodnotila porota zložená z umelcov svetového mena: klavírista Apor Szüts z Maďarska, dirigent symfonického orchestra slovenského rozhlasu Adrian Kokoš, violončelista Jozef Lupták a operná diva Adriana Kučerová. Do medzinárodného kola v Budapešti, kde predsedá maestro Placido Domingo sa Nikolas nedostal, no výzvu účinkovať v slovenskom kole prijal s nadšením, pretože mu umožnilo získať nové skúsenosti, ktoré mu pomôžu v jeho ďalšom umeleckom smerovaní.
Ambiciózny klavírista Nikolas, ktorý sa pripravuje na štúdium na konzervatórium uviedol, že za jeho vzor považuje formáciu Janoška Ensemble, s ktorou si v budúcnosti túži zahrať. Verím, že jeho sen sa stane skutočnosťou, pretože nenápadný mladý muž dokáže za klavírom presedieť celé hodiny. Tento laureát bojnickej súťaže Piano v modernom rytme za rok 2019 sa v súčasnosti pripravuje na ďalšie klavírne súťaže a štúdium v našej Základnej umeleckej škole plánuje zavŕšiť absolventským recitálom.
Sme radi, že svojou účasťou sme prispeli k šíreniu dobrého mena našej školy, ktorá
v tomto roku oslavuje svoje sedemdesiatiny.

Ľubica Beňušová DiS.art.

Ďalšie články

Koncert: Z úcty k starším

Mesiac október sa nesie v znamení úcty k starším. Ich šediny, životné skúsenosti a múdre radysú súčasťou života nás ostatných.K oslave Mesiaca úcty k starším

Retro Koncert

Dňa 2.6. sa celá naša Zuška vrátila v čase. Svojim Retro koncertom divákov previedla do minulého času v hudbe, tanci a pospomínala na všetko, čo