Preskočiť na obsah

TÁBOR SLNIEČKO 2022 – Cesta za remeslom

Zdieľať

Detský denný tábor Slniečko našej revúckej zušky oslávil 10. jubileum táborenia. O náš tábor je každoročne veľký záujem, pretože je plný zážitkov, aktivít, tvorenia, pohybu a hudby, navyše vždy s nejakými parádnymi prekvapeniami. Tento rok sme sa v dňoch od 22. – 25. augusta 2022 opäť prinavrátili k tradíciám a s 35 deťmi budovali lásku k remeslu v našom regióne. Náš kreatívny tím pod vedením riaditeľky Moniky Štepitovej bol doplnený našou novou zástupkyňou, Ľubkou Sabovou, s ktorou spoločne zostavili úžasný zážitkový program pre deti.
Na cestu za remeslom sme vyštartovali prvý deň do Kokavy nad Rimavicou, kde nás v rozprávkomom včelom kraji privítala Sonička a Dávid Turčániovci. Podrobne nám predstavili život a prácu včielok. Ochutnali sme rôzne druhy vynikajúcich medíkov, v tvorivej dielničke vyrobili voňavé voskové sviečky a vydali sa na krátku náučnú prechádzku za motýľmi. Bol to veru naozaj krásny Včelí kRaj. Za obedom nás v Kokave čakali zaujímavé výstavy, Kyjatické hračky a Príbeh skla, ktorý bol vystavený v pôsobivých priestoroch Starej kokavskej školy z roku 1913.
Druhý deň bola naplánovaná výprava na Maginhrad, no počasie bolo zrána všelijaké, tak sme promptne namiesto odbočky doprava na Maginhrad, odbočili doprava do Hrnčiarskych Zálužian, do závodu Šamotka. Očarila nás práca s hlinou, výroba súdkov na kapustu a horúce pece. Po exkurzii sme si spravili piknik s maľovaním na tvár v romantickom lipovom háji. Za obedom nás čakala návšteva starého 222 ročného vodného mlyna vo Veľkých Teriakovciach. Všetci sme sa zhodli, že Gemer je hotová pokladnica Slovenska a je čo obzerať!
Tretí deň sme sa presunuli za kopec do Tisovca. Prvá zastávka bola na Šťavici. Ochutnali sme chutnú vodu, rozcvičili sme sa, vytvorili tanečnú choreografiu a zaspievali táborovú pesničku. Druhá zástavka smerovala na kopec Rejkov, kde nás na salaši čakali tri krásne zapriahnuté kone. Keď sme sa vyjazdili do sýtosti, poď ho cez kopec pešo do Tisovca na výdatný obed a po ňom do Domu kultúry. V miestnosti boli na stoloch vyložené ďalšie poklady. Zbierka píšťal, fujár a gájd z dielne pána Milana Katreniaka, ktorý nám na všetkých aj veselo zanôtil. Vedľa na stole boli vyložené precíznou rukou pani Evky Dolinskej vyrobené bábiky z kukuričného šúpolia. Na záver dňa, ešte aj po chutnej zmrzline sme mali dokonale uspokojené všetky zmyslové orgány.
Posledný štvrtý táborový deň sme mali naplnený kreatívnymi dielničkami v areáli našej Zušky. Po pohybových a tvorivých hrách, nás už čakal mladý talentovaný muž, Igor Hanečák. Zaučil nás grafickej technike linorytu. Na tvorbu pečiatok sme využili staré linoleum a frajersky sme si potlačili tričká. Igor je súčasťou projektu Recyklátor, ktorý nám predstavil v popoludňajších hodinách v rámci projektu Prepni na Revúcu.
Z tohtoročného tábora Slniečko si opäť nesieme nezabudnuteľné zážitky. Ďakujeme za prejavenú dôveru a za pozitívne vyslovené reakcie detí a rodičov. Spokojnosť a radosť detí je pre nás najväčšia priorita a všetci spolu sme boli naozaj skvelý zohratý tím.

Lucia Pribolová

Fotografie nájdete v našej galérii

Ďalšie články

Retro Koncert

Dňa 2.6. sa celá naša Zuška vrátila v čase. Svojim Retro koncertom divákov previedla do minulého času v hudbe, tanci a pospomínala na všetko, čo