Vyhľadať
Close this search box.

Cesta za remeslom (Tábor Slniečko 2022)

Picture of ZUŠ Revúca
ZUŠ Revúca

Autor článku

Cesta za remeslom 

Detský denný tábor Slniečko našej revúckej zušky oslávil pekné 10. jubileum táborenia. O náš tábor je každoročne veľký záujem, pretože je plný zážitkov, aktivít, tvorenia, pohybu a hudby, navyše vždy s nejakými parádnymi prekvapeniami. Tento rok sme sa v dňoch od 22.8. – 25.8.2022 opäť prinavrátili k tradíciám a s 34 deťmi budovali lásku k remeslu v našom regióne. Náš kreatívny tím pod vedením pani riaditeľky Moniky Štepitovej bol doplnený našou novou pani zástupkyňou, Ľubkou Sabovou, s ktorou spoločne zostavili úžasný zážitkový program pre deti. 

Na cestu za remeslom sme vyštartovali prvý deň do Kokavy nad Rimavicou, kde nás v rozprávkovom včelom kraji privítala Sonička a Dávid Turčániovci. Podrobne nám predstavili život a prácu včielok. Ochutnali sme rôzne druhy vynikajúcich medíkov, v tvorivej dielničke vyrobili voňavé voskové sviečky a vydali sa na krátku náučnú prechádzku za motýľmi. Bol to veru naozaj krásny kRaj.

Za obedom nás v Kokave čakali zaujímavé výstavy, Kyjatické hračky a Príbeh skla, ktorý bol vystavený v pôsobivých priestoroch Starej kokavskej školy z roku 1913. 

Druhý deň bola naplánovaná výprava na Maginhrad. Počasie bolo zrána všelijaké, tak sme promptne, namiesto odbočky do prava na Maginhrad, odbočili doprava do Hrnčiarskych Zálužian do závodu Šamotka. Očarila nás práca s hlinou, výroba súdkov na kapustu a horúce pece. Po exkurzii sme si spravili piknik s maľovaním na tvár v romantickom lipovom háji. Za obedom nás čakala návšteva starého 222 ročného vodného mlyna vo Veľkých Teriakovciach. Aj tam sa nám veľmi páčilo. Všetci sme sa zhodli, že Gemer je hotová pokladnica Slovesnka a je čo obzerať!

Tretí deň sme sa presunuli za kopec do Tisovca. Prvá zastávka bola na Šťavici. Ochutnali sme chutnú vodu, rozcvičili sme sa, vytvorili tanečnú choreografiu a zaspievali táborovú pesničku. Druhá zástavka smerovala na kopec Rejkov, kde nás na salaši čakali tri krásne zapriahnuté kone. Keď sme sa vyjazdili do sýtosti, poď ho cez kopec pešo do Tisovca na výdatný obed, a po ňom do Domu kultúry. V miestnosti boli na stoloch vyložené ďalšie poklady. Zbierka píšťaľ, fujár a gájd z dielne pána Milana Katreniaka, ktorý nám na všetkých aj veselo zanôtil. Vedľa na stole boli vyložené precíznou rukou pani Evky Dolinskej vyrobené bábiky z kukuričného šúpolia. Na záver dňa, ešte aj po chutnej zmrzline, sme mali dokonale uspokojené všetky zmyslové orgány. 

Posledný štvrtý táborový deň  sme mali naplnený kreatívnymi dielničkami v areáli našej Zušky. Po pohybových a tvorivých hrách, nás už čakal mladý talentovaný muž, Igor Hanečák. Zaučil nás grafickej technike Linorytu. Na tvorbu pečiatok sme využili staré linoleum a frajersky sme si potlačili tričká. Igor je súčasťou projektu Recyklátor, ktorý nám predstavil v pololudňajších hodinách v spolupráci s projektom Prepni na Revúcu. 

Z tohtoročného tábora Slniečko si opäť nesieme nezabudnuteľné zážitky. Ďakujeme za prejavenú dôveru a za pozitívne vyslovené reakcie detí a rodičov. Spokojnosť a radosť detí je pre nás najväčšou prioritou a všetci spolu sme boli naozaj skvelý zohratý tím. 

Mgr. Lucia Pribolová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *