Vyhľadať
Close this search box.

Hudobný odbor

O HUDOBNOM ODBORE

Hudobný odbor na našej škole ponúka deťom a mládeži rozsiahle vzdelanie v oblasti hudby. Študenti sa tu učia hrať na rôzne nástroje, ako sú klavír, husle, bicie nástroje, dychové nástroje, ale taktiež spoznávajú tajomstvá hudobnej teórie a spevu.

Vďaka individuálnemu prístupu pedagógov sa žiaci rozvíjajú vlastným tempom a pod vedením skúsených profesionálov získavajú pevné základy v hre na vybraný nástroj. Okrem individuálnej výučby sa žiaci zapájajú aj do kolektívnych aktivít, ako sú komorné a súborové hry, hra v orchestri či zborový spev.

Hudobný odbor rozvíja u detí rôzne zručnosti, ako je rytmické cítenie, sluchové vnímanie, koordinácia pohybov a jemná motorika. Zároveň podporuje ich kreativitu, predstavivosť a umelecké cítenie. Štúdium hudby prináša radosť a uspokojenie a môže viesť k celoživotnému koníčku alebo aj k profesionálnej kariére v oblasti hudby.

Na našej škole ponúkame aj predmet „hudba a počítač“, kde sa žiaci učú využívať moderné technológie pri tvorbe a produkcii hudby. Vďaka širokej škále predmetov a aktivít si každý študent v hudobnom odbore nájde to, čo ho baví a napĺňa.

Prečítajte si viac

Klavír je hudobným nástrojom, ktorý si zamilovali majstri hudobného umenia už v minulosti. Pre svoju tónovú farebnosť je využívaný nielen vo vážnej hudbe, ale aj speváci a hudobníci popu boli a dodnes sú ním inšpirovaní. Čierno-biele klávesy poskytujú interpretovi a poslucháčovi rozmanitý kolorit vnímania farieb od čistej – bielej, až po smútkom zafarbenú – čiernu.

Husle sú sláčikový nástroj s možnosťou uplatnenia v sólovej i komornej hre. Je to nádherný nástroj s bohatou tradíciou a s veľkým praktickým využitím v rôznych žánroch hudby. Husle sa svojim zvukom možno najviac približujú ľudskému hlasu a v tom spočíva ich príťažlivosť. Štúdium hry na tento nástroj podporuje hudobný i ľudský rast osobnosti žiakov. Počas štúdia svoje dosiahnuté výsledky prezentujú na školských i verejných vystúpeniach, tí najlepší aj na súťažiach. Žiaci môžu svoj talent uplatniť v rôznych komorných zoskupeniach, priaznivci ľudovej hudby si môžu zahrať v detskej ľudovej hudbe.

Gitara dnes patrí k najobľúbenejším a najrozšírenejším hudobným nástrojom. Je to nástroj sólový i sprevádzajúci, melodický i akordický. Aj štúdium na našej škole je zamerané na tieto vlastnosti. Žiakom ponúkame možnosť získať technickú zručnosť a dieťa vedieme ku kvalitným sólovým výstupom. Dieťa vedieme i k samostatnému vytváraniu harmonického sprievodu k piesňam i k hre v komorných zoskupeniach. Takýto druh štúdia prináša deťom radosť, uvoľnenie a vytvára tvorivú priateľskú atmosféru. Výsledkom sú ocenenia, ktoré si deti prinášajú z rôznych prehliadok a festivalov. Súčasťou vyučovania sú aj základy populárnej hudby, ktorá bezprostredne patrí k hre gitaristov.

Rôznorodosť a využiteľnosť dychových nástrojov ich radí k obľúbeným nástrojom v hudbe klasickej a populárnej. Dychové oddelenie poskytuje žiakom širokú škálu nástrojov, z ktorých si môžu vyberať. Prvým nástrojom, s ktorým sa zoznámi každý hráč na dychové nástroje je zobcová flauta. Slúži ako tzv. odrazový mostík pri voľbe ďalšieho nástroja –  plechového alebo dreveného. Po jeho úspešnom absolvovaní sa môžu žiaci rozhodnúť pre pokračovanie v hre na flaute zobcovej altovej, tenorovej alebo basovej. Ďalšou možnosťou je priečna flauta, klarinet, saxofón, pozauna, tuba, trúbka, lesný roh, trombón.

Organ je kráľom hudobných nástrojov. Svojou majestátnou zvukovou škálou a bohatou históriou uchvacuje hudobných nadšencov už po stáročia. Vďaka svojej všestrannosti sa organ využíva v rôznych žánroch hudby, od majestátnych liturgických skladieb až po moderné koncertné diela.

Hra na orgáne je náročná a vyžaduje si od hráča vysokú úroveň zručnosti a koordinácie. Organista musí ovládať manuály (klávesnice) a pedále, aby skĺbil rôzne melodické a harmonické línie. Okrem technickej zdatnosti je dôležitá aj hudobná citlivosť a kreativita, aby organista dokázal plne využiť bohatý zvukový potenciál nástroja.

Štúdium hry na orgáne prináša študentom radosť z tvorby hudby a zároveň im rozvíja disciplínu, sústredenie a logické myslenie. Organisti sa po skončení štúdia uplatňujú ako kostolní organisti, koncertní hráči, pedagógovia alebo skladatelia.

Organ je jedinečný nástroj, ktorý spája umenie s duchovnosťou a dodáva hudobným dielam hlboký a vznešený charakter. Hra na tomto nástroji je fascinujúcou cestou do sveta hudby a zároveň hlbším ponorením sa do tajomných tónov a vibrácií.

Cieľom vyučovania hry na bicie nástroje je v prvých ročníkoch naučiť sa správne držanie paličiek a pracovať na vyrovnanosti striedavých úderov na malý bubon. Dôležitou súčasťou hry je orientácia v notovom zápise, ktorá je predpokladom dlhodobého napredovania žiaka. Na dosiahnutie tohto cieľa používame kvalitnú literatúru renomovaných európskych a amerických autorov. V hre na celú súpravu sa zameriavame na základnú koordináciu, hlavne pri hre rytmov beatového a jazzového charakteru.

Spev je prirodzený ľudský prejav a najdostupnejší hudobný nástroj, ktorý máme k dispozícii. Umožňuje nám vyjadriť emócie, pocity a myšlienky prostredníctvom tónu, rytmu a dynamiky. Spev rozvíja sluchové vnímanie, techniku dýchania a koordináciu pohybov. Zároveň posilňuje sebavedomie a učí nás disciplíne a koncentrácii.

Moderné prepojenie technológií a klasických hudobných nástrojov nám ponúka možnosť učiť sa hudobnej produkcií. Na predmete Hudba a počítač sa so žiakmi venujeme základom DAW, MIDI a učíme ich tvoriť vlastné skladby, podklady, inštrumentálne verzie a beaty. Zároveň sa pri predmete deti naučia pracovať v profesionálnom nahrávacom štúdiu, s profesionálnym DAW Software. Žiaci majú neobmedzenú možnosť používania všetkých známych hudobných nástrojov. Zároveň však budú využívať elektronickú konzolu ktorá im s tvorbou pomôže. Tento predmet je prístupný pre všetkých žiakov ktorí absolvovali prvú časť ZUŠ na akomkoľvek hudobnom nástroji v hudobnom odbore.

Hudobná náuka je základom pre pochopenie hudby a jej fungovania. Učí nás o rytme, tónoch, intervaloch, stupniciach, akordoch a harmónii. Rozvíja logické myslenie, sluchové vnímanie a pamäť. Pochopenie hudobných princípov nám umožňuje ľahšie sa učiť hrať na hudobný nástroj a komponovať vlastnú hudbu.

Nástroje ktoré vyučujeme: